Muzeum Motyli ARTHROPODA
Poleć artykuł Twojemu znajomemu

Link do strony zostanie dodany automatycznie.

Muzeum Motyli Arthropoda to największa stała ekspozycja motyli świata w Polsce licząca ponad cztery i pół tysiąca okazów pochodzących ze wszystkich stref zoograficznych. Prezentowana na dwóch piętrach kolekcja powstawała na przestrzeni ostatnich 32 lat i nadal jest uzupełniana.

Wizyta w muzeum to doskonała lekcja przyrody i geografii oraz wspaniała uczta dla oka.

Ekspozycja muzeum zawiera przegląd motyli zarówno dziennych, jak i nocnych oraz ich podział ze względu na rodziny i rodzaje motyli występujące na kontynentach świata a także gatunki, których wygląd lub biologia ilustrują różne zjawiska przyrodnicze.

Istotną część kolekcji stanowię również przedstawiciele rodzimej lepidopterofauny, w tym gatunki pospolite z okolic Bochni łatwo rozpoznawalne przez laika.

Klasyfikacja motyli oparta jest na systematyce Linneusza, który wprowadził łacińskie nazewnictwo dwuimienne w opisie gatunku biologicznego.

Prezentowany zbiór przedstawia największą żyjącą grupę zwierząt na ziemi: stawonogi (Arthropoda) - a wśród nich motyle dzienne i nocne, chrząszcze (Polski i świata), skorpiony, modliszki, pluskwiaki.

Bochnia_muzeum_motyli

W ekspozycji wyodrębnione są następujące tematy:

  • cykl życiowy motyla
  • sposoby ochrony motyla przed zagrożeniem (zjawisko mimikry i ubarwień kryptycznych)
  • migracje motyli
  • wpływ uwarunkowań klimatycznych na rozwój poszczególnych rodzin motyli

Atrakcją ekspozycji są także makrofotografie skrzydeł motyli i główek chrząszczy. Wizyta w muzeum to doskonała lekcja przyrody i geografii oraz wspaniała uczta dla oka.

Muzeum Motyli ARTHROPODA

Ul. Tadeusza Czackiego 9

32-700 Bochnia

Tel: 502-494-622

Mail: lepidos@muzeummotyli.com

www.muzeummotyli.com